Ką reikia žinoti apie pensijų planus?

Trijų pakopų pensijų sistema Latvijoje veikia beveik 16 metų. Tai suteikia didesnį stabilumą ir sumažina riziką kiekviename lygmenyje.

Nors kiekvieno iš pensijų lygių darbo būdai yra skirtingi, pagrindinis sistemos principas yra tas pats – jūsų būsima pensija priklauso nuo socialinių įmokų dydžio.

Pensijų lygis

1 pensijų lygyje dalyvauja visi įmokų mokėtojai. Iš šių įmokų pensijos mokamos esamiems pensininkams, o duomenys apie socialines įmokas įrašomi į kiekvieno asmens sąskaitą. Į juos atsižvelgiama apskaičiuojant pensiją.

2 pensijų lygis sukurtas kaip kaupiamoji pensijų sistema. Ji nukreipia dalį socialinių įmokų. Tada jis yra deponuojamas viename iš investavimo planų – kiekvienas socialinio draudimo dalyvis gali jį pasirinkti savo nuožiūra. Kitas svarbus aspektas – 2-asis pensijų lygis leidžia ne tik išlaikyti sukauptą pensijos dydį, bet ir padidinti jos vertę – šios lėšos kaupiamos atskiroje sąskaitoje ir jomis galėsite naudotis sulaukę pensinio amžiaus.

Skirtingai nuo pirmųjų dviejų pakopų, kurių nariais tampa visi socialinių mokesčių mokėtojai, dalyvavimas 3 lygio pensijose yra savanoriškas. Tai reiškia, kad galite laisvai mokėti įmokas į pasirinktą pensijų fondą. Kaip ir II pensijų pakopos atveju, taip ir šiuo atveju per daug pinigų investuojama į finansų rinkas. Jei pasirinksite įmokas ir pateiksite metinę pajamų mokesčio deklaraciją, galite gauti dalinę pajamų mokesčio grąžą.

Kaupiamas kapitalas per 2 ir 3 pensijų lygius yra investuojamas į vertybinius popierius ar įmonių obligacijas – atsižvelgiant į pasirinktą pensijų planą ir valdytoją.

Taigi 1-ame pensijų lygyje sukauptos lėšos yra nukreipiamos į dabartinių pensininkų pensijų išlaidas, tuo tarpu II ir III pensijų lygyje sumokėti pinigai naudojami tik socialinio draudimo įmokų kaupėjui pensijų kapitalui didinti.

Kaip išsirinkti tinkamiausią pensijų planą?

Grynųjų pinigų valdytojai siūlo keletą planų ir investavimo galimybių, leidžiančių kiekvienam sistemos dalyviui pasirinkti tinkamiausią. Iš esmės yra trijų rūšių investiciniai ir pensijų planai:

  • Konservatoriai – lėšos investuojamos į stabilius vertybinius popierius, tokius kaip vyriausybės ar įmonių obligacijos. Nors šie planai nėra labai pelningi, jie yra mažiau rizikingi. Todėl tie, kuriems iki pensinio amžiaus yra tik keli metai, gali tapti geru pasirinkimu;
  • Subalansuota – dalis lėšų (paprastai iki 25%) investuojama į įmonės akcijas, siekiant padidinti pelną ir atitinkamai padidinti pensiją. Toks planas turi vidutinį rizikos laipsnį, todėl rekomenduojamas tiems, kuriems iki pensijos yra bent 10 metų;
  • Turtas – iki 50% lėšų investuojama į įmonės akcijas. Tai taip pat reiškia daugiau pelno galimybių, bet ir didesnę riziką.

Pasirenkant tinkamiausią planą, svarbūs keli veiksniai, pavyzdžiui, numatomas dalyvavimo 2 ir 3 pakopų pensijose laikotarpis. Atitinkamai, kuo daugiau laiko iki pensinio amžiaus, tuo didesnė rizika. Svarbi ir fondo valdytojo reputacija, patirtis, valdymo skaidrumas, išlaidos ir kitos sąlygos.
Prieš priimdami sprendimą, būtinai išsiaiškinkite, su kuo banko fondų valdytojas yra sudaręs sutartį, kad užtikrintų lėšų laikymą ir stebėjimą.

Išsiaiškinę, koks rizikos lygis geriausiai atitinka jūsų poreikius, pasirinkite fondo valdytoją ir įsitikinkite saugotojo pateiktu saugumo aspektu, pasirinkite investicinį ar pensijų planą. Ir atminkite – jei dėl kokių nors priežasčių tai jūsų netenkina, turite teisę tai pakeisti.

Daugiau informacijos – http://www.manapensija.lv/lv/

Parašykite komentarą