Ką savarankiškai dirbantys žmonės turi žinoti apie mokesčių mokėjimą?

Ką savarankiškai dirbantys žmonės turi žinoti apie mokesčių mokėjimą?

Nors savarankiškai dirbančio asmens statusas turi keletą privalumų, tai taip pat reiškia atsakomybę – skirtingai nei darbuotojai, kurių mokesčius moka darbdavys, savarankiškai dirbantis asmuo turi pats pasirūpinti mokesčiais. Žinoma, tai reiškia ir neatsilikti nuo teisės aktų pokyčių, kad nepraleistumėte nieko svarbaus.

Kokiais atvejais turėtų būti registruojama ekonominė veikla?

Kaip apibrėžta įstatymuose, bet kokia veikla, vykdoma siekiant pelno, laikoma ekonomine veikla. Tai gali būti susiję su prekių gamyba ir pardavimu, paslaugų teikimu, darbų vykdymu. Ūkio subjektai, prieš pradėdami ekonominę veiklą, turi užsiregistruoti SRS, taip pat sumokėti mokesčius pasirinktu režimu.

Taip pat yra keletas atvejų, kai ekonominės veiklos registravimas nėra privalomas – jei pajamos gaunamos iš namų ūkio, uogų rinkimo, grybavimo ir laukinių vaistinių augalų rinkimo. Svarbi sąlyga – pelnas neturi viršyti 3000 Eur per metus.

Tokiu atveju:

  • Jei pelnas neviršija nurodytų 3000 Eur per metus, GPM mokėti nereikia;
  • Ūkio subjektas privalo vesti pajamų apskaitą, kad įsitikintų, jog per metus uždirbtas pelnas neviršija nurodytų 3000 EUR;
  • Jei pelnas viršija nurodytą sumą, ekonominės veiklos vykdytojai privalo registruotis VID. Tai turi būti padaryta per 5 darbo dienas. Pajamos, viršijančios 3000 EUR, turi būti apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu bendra tvarka.

Daugiau informacijos apie tai, kaip tapti savarankiškai dirbančiu asmeniu, taip pat išskirtiniais atvejais, galite rasti Valstybinių pajamų tarnybos (VID) tinklalapyje. Čia taip pat galite užduoti įdomių klausimų apie registraciją ir mokesčių mokėjimo tvarką.

Ką savarankiškai dirbantis asmuo turi žinoti apie mokesčius?

Registruojantis kaip savarankiškai dirbančiam asmeniui aktualūs įvairūs klausimai, pavyzdžiui, kokius mokesčius jūs iš tikrųjų turite mokėti? Kokios yra socialinės garantijos?

Savarankiškai dirbantiems asmenims valstybė siūlo keletą mokesčių mokėjimo modelių – planuojant tapti savarankišku, reikėtų pradėti rinktis tinkamiausią variantą. Žinoma, įvertinti, ar pasirinktas mokesčių mokėjimo modelis yra tinkamiausias veiklai, nepakenktų jau užsiregistravusiems – įstatymai numato, kad savarankiškai dirbantis asmuo turi teisę ne tik pasirinkti savo darbo formą. bet ir kartą per metus.

Norėdami suprasti, kuris variantas yra tinkamiausias, pirmiausia turėtumėte atsižvelgti į planuojamas mėnesines pajamas ir išlaidas bei kitus specifinius niuansus:

  • Mikrovaldžių mokesčių mokėtojo (MUN) mokesčio dydis priklauso nuo metinių pajamų dydžio. Jei jis yra mažesnis nei 7000 eurų, MUN yra 12% pajamų. Kita vertus, jei pajamos didesnės, mokesčio tarifas yra 15 proc. Svarbu, kad mokestis būtų mokamas už visas ekonominės veiklos pajamas, ne tik nuo grynojo pelno, o tai apima ir GPM, ir socialinį mokestį;
  • Amatininkai, fotografai, taip pat grožio priežiūros paslaugų teikėjai, privatūs mokytojai, namų ūkio darbuotojai ir kitų įstatymų nurodytų profesijų atstovai, turintys teisę mokėti patento mokestį, dažniausiai nusprendžia padengti patento mokestį. Pagal šį mokesčių mokėjimo modelį savarankiškai dirbantis asmuo kiekvieną mėnesį moka vieną fiksuotą sumą, neatsižvelgdamas į pajamų dydį;
  • Kita galimybė yra sumokėti visą gyventojų pajamų mokestį (GPM). Skirtingai nei MUN, gyventojų pajamų mokestis mokamas tik nuo uždirbto pelno – taigi iš pajamų turi būti atimamos darbo metu patirtos išlaidos. Mokesčio tarifo dydis priklauso nuo pajamų lygio. Pavyzdžiui, jei metinės pajamos neviršija 20 004 eurų, gyventojų pajamų mokesčio tarifas yra 20 proc. Pajamoms nuo 20 004 iki 62 800 eurų per metus mokesčio tarifas yra 23%. Savo ruožtu, kai pajamos viršija 62 800 eurų per metus, mokesčio tarifas yra 31 proc. Ši parinktis yra tinkama tais atvejais, kai yra reikšmingos mėnesinės išlaidos, pavyzdžiui, žaliavų pirkimas arba santykinai didelės transporto išlaidos;
  • Kūrybinių profesijų atstovai dažnai nusprendžia tapti honorarų gavėjais. Tokiu atveju GPM sumoka tas klientas, su kuriuo sudaryta darbo atlikimo sutartis – pavyzdžiui, meno ar kompozicijos sukūrimas.

Tačiau renkantis tinkamiausią mokesčių režimą reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į savarankiškai dirbančių asmenų mokestines lengvatas, bet ir į pensijų draudimą bei socialinio draudimo įmokų dydį. Net jei iš pradžių gali pasirodyti naudingiau mokėti kuo mažesnę socialinę įmoką arba visiškai vengti šios išmokos pagal įstatymą, tai ilgainiui gali turėti neigiamų pasekmių – jei pensijų fondai nebus nukreipiami, mažas senas asmuo reikia atsižvelgti į pensiją.

Valstybinio socialinio draudimo įmokos

Paprasčiau tariant, kuo didesnės socialinio draudimo įmokos, tuo didesnė senatvės pensija. Pažymėtina, kad VSIAI nereikia mokėti atskirai, jei pasirinktas MUN arba patento mokesčio mokėjimo būdas. Kita vertus, renkantis visą GPM ar gaunant mokestį, socialinės įmokos yra privalomos, kai pajamos iš ekonominės veiklos yra didesnės nei minimalus darbo užmokestis – nuo 2021 m. Jos yra 500 EUR. Tai reiškia, kad kiekvieną mėnesį turite sekti savo pajamas, kad nepraleistumėte privalomų įmokų, jei jūsų mėnesinės pajamos pasiektų tam tikrą sumą.

Nepaisant savarankiškai dirbančių asmenų pasirinktos mokesčių tvarkos, socialinio draudimo įmokos paprastai yra santykinai mažos, vadinasi, pensijų draudime ir kitose socialinės apsaugos sistemose sukaupta palyginti nedaug, todėl planuojant šį aspektą reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį.

Kitos socialinės garantijos

Senatvės pensija nėra vienintelis saugumas, kuriuo ekonominės veiklos vykdytojas gali pasikliauti. Savarankiškai dirbantis asmuo taip pat turi teisę gauti, pavyzdžiui, motinystės ir ligos pašalpas. Daugiau informacijos apie teikiamas paslaugas galite rasti Valstybinio socialinio draudimo agentūros (VSAA) tinklalapyje.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad tapus individualia veikla, kitais metais turėsite pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją. Patogiausia tai padaryti SRS elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS).

Kaip rūpintis ateitimi?

Norint tikėtis didesnių išmokų ir pensijų, verta apie tai pagalvoti jau dabar:

  1. Mokant ne tik privalomų įmokų sumą, bet ir savanoriškas socialines įmokas ne tik nuo minimalaus atlyginimo, bet ir tuo atveju, jei mėnesinis ekonominės veiklos pelnas nesiekia 500 eurų. Šios įmokos yra pirmojo ir antrojo lygio pensijų planų dalis;
  2. Kas mėnesį mokėdami įmokas į 3-iąjį pensijos lygį, taip dar labiau dalyvaudami formuodami savo ateitį. Svarbu pridurti, kad mokėtojas pats gali nustatyti įmokų dydį, be to, leidžia susigrąžinti dalį sumokėto GPM;
  3. Sutaupymo kūrimas. Kitas variantas yra pats susitaupyti geresnėms senatvėms. Tačiau tam reikia išlaikyti tam tikrą motyvaciją ir ryžtą sukaupto nenaudoti kitiems tikslams

Dirbti savarankiškai reiškia ne tik laisvę, bet ir atsakomybę – turite rūpintis ne tik dabartimi, bet ir ateitimi.

Parašykite komentarą