Patikrinkite savo žinias apie mokesčių mokėjimą užsienyje!

Visi dirbantys žino, kad mokesčiai yra neatsiejama suaugusiojo gyvenimo dalis. Nors mokesčių mokėjimo negalima pavadinti maloniu, jis yra gyvybiškai svarbus šalies gyvybingumui ir jos žmonių gerovei. Jei jūsų gyvenamoji vieta yra Latvija, mokėti mokesčius yra paprasta ir suprantama, tačiau ką reikėtų daryti tiems, kurie bent dalį pajamų uždirba užsienyje?

Mes galime jus pradžiuginti – gyventojų pajamų mokesčio dirbant užsienyje nereikia mokėti daugeliu atvejų. Skaitykite toliau ir sužinokite, ką įstatymas sako apie GPM mokėjimą Latvijos gyventojams!

Paaiškinkite terminus: kas yra GPM ir gyventojai?

Asmeninių pajamų mokestis yra viena iš pagrindinių mokesčių rūšių, taikomų juridinių ir fizinių asmenų pajamoms. Po mokesčių reformos Latvijoje taikomas diferencijuotas GPM tarifas.

Tinkamiausias fizinių asmenų GPM atlyginimo tarifas yra:

  • 20% – mėnesinės pajamos iki 1667 m eurų;
  • 23% Mėnesio pajamų daliai, viršijančiai 1667 m eurų.

Autoriniai atlyginimai ir pajamos iš kapitalo apmokestinami taikant 20% GPM tarifą, metinės pajamos iš ekonominės veiklos yra apmokestinamos progresiniu gyventojų pajamų mokesčiu. Išsamią informaciją apie mokesčių tarifus galite rasti VID svetainėje.

Gyventojai yra Latvijos Respublikoje deklaruoti asmenys, taip pat asmenys, kurie Latvijoje gyvena ne mažiau kaip 183 dienas per metus. Jei dirbate užsienyje, bet nepranešėte Pilietybės ir migracijos reikalų tarnybai apie gyvenamosios vietos pasikeitimą, VID mano, kad esate Latvijos mokesčių mokėtojas. Ar tai reiškia, kad deklaruoti pajamas užsienyje ir mokėti mokesčius yra privaloma? Ne visada – skaitykite toliau ir sužinokite, ar tai tinka jums!

Pajamų mokestis dirbant užsienyje: mokėti ar ne?

Gyventojų pajamų mokesčio tarifai Europoje skiriasi dėl to, kad ES nėra vienodos GPM mokesčių politikos. Mokesčiai Anglijoje svyruoja nuo 20% iki 45%, priklausomai nuo pajamų dydžio. Darbo užmokesčio mokesčiai Vokietijoje svyruoja nuo 0% iki 45%, o palūkanų normai įtakos turi ne tik pajamų dydis, bet ir šeiminė padėtis – vedęs ar netekėjęs. Jei uždirbate didžiąją dalį savo pajamų užsienyje, jūsų užsienio darbdavys pats moka pajamų mokestį.

Ir vis dėlto daugelis užsienyje dirbančių žmonių nerimauja, ar mokesčiai Europos Sąjungoje ir Latvijoje padvigubės? Ar jūs, kaip Latvijos gyventojas, turite ką nors papildomai mokėti? Tai priklauso nuo jūsų darbo vietos.

Kada mokėti gyventojų pajamų mokestį? Yra trys atvejai, kai tai yra privaloma:

  • jei dirbate už ES ribų;
  • jei uždirbate pajamas šalyje, su kuria Latvija nėra sudariusi susitarimo dėl dvigubo apmokestinimo išvengimo;
  • jei uždirbate pajamas ne iš apmokamo darbo, o iš ekonominės veiklos, turto sandorių, dividendų ir kt.

Gera žinia – jau porą metų fizinio asmens gyventojo užsienyje uždirbtos pajamos neprivalo būti deklaruojamos VID elektroninėje sistemoje, jei pinigai uždirbti kitoje ES šalyje. Tačiau atkreipiame jūsų dėmesį į tai, kad ši lengvata taip pat taikoma tik darbo užmokesčio pajamoms, tačiau pajamos iš ekonominės veiklos, dividendų, nekilnojamojo turto pardavimo turi būti deklaruojamos kaip ir anksčiau.

Norėdamas deklaruoti pajamas, gyventojas turi užpildyti metinę pajamų deklaraciją VID elektroninės sistemos svetainėje. Primename, kad privalomų pajamų deklaracijų pildymo terminas yra kiekvienų metų birželio 1 d.

Ką reiškia dovanų mokestis?

Daugybė užsienyje dirbančių Latvijos piliečių pinigus siunčia savo artimiesiems, kurie liko Latvijoje. Tai laikoma dovana ir labai dažnai gavėjams nėra aišku, ar dovana yra apmokestinama.

Šioje situacijoje yra trys veiksmų būdai:

  1. Dovanos gavėjas neturi nieko daryti, jei dovana perduodama artimiesiems iki trečio laipsnio, o pinigai naudojami namų ūkio išlaidoms padengti;
  2. Dovanos deklaravimas yra privalomas, jei jos suma viršija 4000 eurų per metus vienam asmeniui ir jei dovanotojas ir dovanos gavėjas turi santuokinius ar giminystės ryšius, tačiau neturi namų ūkio;
  3. Tiek dovanos deklaravimas, tiek GPM sumokėjimas už sumą, viršijančią 1425 eurus, yra privalomas, jei aukotojas ir gavėjas nėra susiję trečiuoju laipsniu. Šiuo atveju GPM tarifas yra 23%.

Išimtis – trečiosios šalies dovana, naudojama švietimo ar medicinos tikslais. Dovanos gavėjas, pildydamas elektroninę pajamų deklaraciją, turi pateikti išlaidas patvirtinančius dokumentus, kurie įrodo tikslingą dovanos sumos panaudojimą.

Papildoma finansinė parama dirbantiems užsienyje

Darbas užsienyje gali būti pelningas, tačiau kiekvienam kartkartėmis gali prireikti šiek tiek daugiau. Paprastai kreditą ne visada galima gauti užsienyje, tačiau kreditą dirbantiems užsienyje palyginti lengva gauti.

Tokia paskola yra patogi paslauga žmonėms, kurie palaiko ryšį su Latvija, pavyzdžiui, naudojasi Latvijos bankų paslaugomis. Mes, „Netcredit.lv“, surinkome visas nebankines kredito įstaigas, kuriose kreditą gali gauti užsienyje dirbantys žmonės. Palyginkite ir išsirinkite sau tinkamiausią pasiūlymą!

Kaip matote, pajamų mokestis dirbant užsienyje nebūtinai reiškia papildomas išlaidas. Taip pat mokykite savo draugus, kurie persikėlė ar planuoja persikelti į kitą šalį – pasidalinkite šiuo įrašu socialiniuose tinkluose!

Parašykite komentarą