Nesumokėtas atlyginimas: jūsų teisės ir galimybės

Mėnuo jau baigėsi, bet kaip ne, atlyginimas banko sąskaitoje? Jei neturite rašytinio susitarimo su darbdaviu dėl darbo užmokesčio perdavimo, situacija yra rimta. Todėl darbdavys privalo mokėti darbo užmokestį pagal darbo sutarties sąlygas neišmokėtas atlyginimas yra darbo pažeidimas. Susipažinkite su savo darbuotojų teisėmis ir sužinokite, kaip greičiausiai susigrąžinti neišmokėtą atlyginimą!

4 veiksmo variantai darbuotojams

Jei įmonė vėluoja mokėti atlyginimą, darbuotojui nerekomenduojama ilgai laukti – ekspertai pripažįsta, kad nemokant dviejų atlyginimų gali būti rodomos verslo mokumo problemos. Palaukite, kol įmonė bankrutuos, ir skubiai elkitės. Norėdami susigrąžinti neišmokėtą atlyginimą, atlikite šiuos veiksmus:

  • išsiųskite registruotą laišką darbdaviui su savo prašymu išmokėti atlyginimą, nes privatūs pokalbiai ar susirašinėjimas elektroniniu paštu negali būti oficialus pažeidimo įrodymas;
  • Paaiškėjo Valstybinė darbo inspekcija (VDI) su taikymas. Inspekcija turi teisę priimti įsakymą išmokėti darbo užmokestį, jei tarp šalių nėra ginčo dėl mokėjimo būtinumo ir darbo užmokesčio dydžio;
  • kreipsis į teismą, kad išspręstų sunkesnes situacijas, įskaitant atvejus, kai darbdavys iš esmės atsisako mokėti arba paneigia savo įsipareigojimus.

Latvijoje darbuotojai gali kreiptis į teismą įmonės nemokumas, tačiau toks sprendimas turi ir pliusų, ir minusų. Viena vertus, pagrindinis įmonės nemokumo procedūros tikslas yra susigrąžinti skolas, o būtent to reikia darbuotojui. Kita vertus, ši procedūra nėra nemokama, nes nemokumo iniciatorius turi sumokėti valstybės rinkliavą ir nemokumo užstatą, iš viso apie 1000 eurų.

Pigiausias ir greičiausias būdas susigrąžinti neišmokėtą darbo užmokestį yra paduoti darbdavį į teismą. Blogiausiu atveju, jei įmonė bankrutuoja teismo proceso metu, ieškovas gauna atlyginimo dalį, mokamą iš specialaus garantinio fondo. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad garantijos savikaina yra ribota – darbuotojas gali gauti ne daugiau kaip tris minimalias algas (2020 m. Minimalus atlyginimas yra 430 eurų).

Jūsų pagrindinis ginklas – dokumentai

Lai Valstybinė darbo inspekcija ar teismas priima ir išnagrinėja prašymą, darbuotojas turi pateikti įrodymus apie darbo santykius ir teisę į atlyginimą. Įrodymai gali būti ne tik sudaryta darbo sutartis, bet ir:

  • banko sąskaitos išrašas, kuriame nurodomi reguliarūs darbdavio mokėjimai;
  • atlyginimų lapeliai su informacija apie ankstesnius atlyginimus;
  • Valstybinės pajamų tarnybos išrašas apie sumokėtus mokesčius.

Ne tik darbuotojai, bet ir honorarų darbuotojai bei labai mažų įmonių darbuotojai gali kreiptis į nesąžiningą darbdavį darbo inspekcijoje ar teisme, jei tik jie laikosi pagrindinės taisyklės – jie yra oficialiai įdarbinti.

Geriausias būdas apsisaugoti nuo neišmokėto atlyginimo ar rinkliavų yra užmegzti oficialius darbo santykius su darbdaviu ar klientu ir visada sudaryti sutartį. Vienintelis trumpalaikis „pilkojo“ darbo naudos gavėjas yra darbdavys, tačiau tokioje situacijoje darbuotojas praranda teisę tiek į socialinį draudimą, tiek galimybę kreiptis į teismą su darbdaviu dėl darbo užmokesčio nemokėjimo.

Nesumokėtas atlyginimas + paskola = ar geras derinys?

Darbuotojo teisių apsauga suteikia galimybę susigrąžinti neišmokėtą darbo užmokestį, tačiau šis procesas gali užtrukti. Sąskaitos faktūros gaunamos reguliariai, neatsižvelgiant į tai, ar buvo išmokėtas atlyginimas, ar ne – kaip sujungti šias dvi problemas ir neįeiti į skolas? Vienas variantas yra vartojimo kreditą be užstato, trumpalaikė paskola kasdienėms reikmėms. Tai galima gauti kaip greitą ar vartojimo paskolą ir kaip kredito liniją – yra daugybė pasiūlymų, kurie visi yra sudaryti mūsų platformoje. Tačiau kiekviena paskola turi savo ypatybes, į kurias reikia atsižvelgti prieš teikiant paskolą:

  • greita paskola yra mažiausia paskola pagal kredito limitą ir su trumpiausiu grąžinimo terminu – 30 dienų;
  • vartojimo kreditą be užstato pinigine išraiška gali būti daug didesnė nei greita paskola, tačiau paprastai ją gali gauti tik žmonės, turintys teigiamą kredito istoriją ir neturintys aktyvios skolos. Kai kurie skolintojai, pvz Kreditas365, siūlo tiek trumpalaikes, tiek ilgalaikes paskolas be užstato;
  • kreditas skolininkams gali būti išduodami tiek skolininkams, kurių kredito istorija yra neigiama, tiek asmenims, turintiems aktyvių skolų, atsižvelgiant į skolintojo sąlygas ir individualią skolininko situaciją.

Tais atvejais, kai sąskaitos jau yra pradelstos dėl neišmokėto darbo užmokesčio, kreditas skolininkams gali atrodyti, kad tai vienintelis sprendimas, tačiau būkite dvigubai atsargūs – skolinimasis su aktyvia skola gali būti pavojingas jūsų finansinei gerovei. Kreiptis dėl tokios paskolos gali būti verta, jei visi sunkumai jau išspręsti ir artimiausiu metu tikimasi pervesti pinigus. Atkreipkite dėmesį, kad žaidžiami asmenų vardai skolų istorijos duomenų bazė, jei mokėjimai vėluoja daugiau nei 60 dienų ir informacija apie skolas yra registruose saugoma mažiausiai penkerius metus.

Primename, kad kiekviena paskola tinka tik asmenims, turintiems pakankamą mokumą. Jei trūksta lėšų dėl neišmokėto atlyginimo, prioritetas yra atlyginimo mokėjimas, o ne skolinimasis. Nebankinės paskolos, tokios kaip Kreditas365 ir pan., gali būti patogu esant sunkiai situacijai, tačiau jie nepadeda susigrąžinti atlyginimo – norėdami gauti jums priklausančią sumą, kreipkitės pagalbos į Valstybinę darbo inspekciją ir teismą!

Parašykite komentarą